FORGOT YOUR DETAILS?

CREATE ACCOUNT

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Saç dökülmeleri birçok insanın yaşadığı problemlerden biridir. Ancak her saç dökülmesinin nedeni genetik ya da yaşlılığa bağlı değildir. Vücudumuz bizlere farklı şekillerde sinyal gönderebilir. Saç dökülmesinin önüne geçmek için öncelikle saç dökülmesinin nedenini bulmak gerekmektedir. Bir doktora başvurup kan sayımı yaptırmak ise en iyi öğrenme yöntemlerinden biridir.

Genetik dökülmeler: Saç dökülmelerinin %55’i genetiktir. Toplumun genelindeki saç dökülmesinin nedenleri arasında da erkek tip hormona duyarlı dökülmeler görülmektedir. Kronik saç dökülmesi ilerleyen yaşlarda kelliğe dönüşebilir. Yoğun saç dökülmesi başlangıcında başlanacak etkili bir saç bakım kiti, olumsuz sonuçları engelleyebilir.

Deri problemlerine bağlı dökülmeler: Deri problemleri kaynaklı dökülmeler, saç derisini de etkilemektedir. Sedef hastalığı, egzama, akne, liken hastalığı, mantar hastalığı gibi sebepler saç derisini etkileyerek saç dökülmesine yol açmaktadır. Deri problemleri tedavi edildiğinde saç dökülmesi durdurulabilir.

Yanlış beslenme alışkanlıklarına bağlı dökülmeler: Saç telleri canlıdır. Dolayısıyla saç tellerinin beslenmesi, onların sağlığı için oldukça önemlidir. Az su tüketmek, gereğinden fazla karbonhidrat tüketmek, uzun süreli aç kalmak ve tek tip beslenmek saçların dökülmesine yol açmaktadır.

Vitamin ve mineral eksikliğine bağlı dökülmeler: Saç dökülmesinin en önemli sebeplerinden biri de alınan vitamin ve minerallerin vücut için yeterli olmamasıdır. Vücuttaki B12, D vitamini, folik asit, biotin, çinko, demir gibi vitamin ve mineraller düşükse saç beslenemez ve dökülmeye başlar.

Stres ve depresyon kaynaklı dökülmeler: Stres kaynaklı saç dökülmeleri günümüzde oldukça yaygındır. Depresyon, anksiyete gibi psikolojik rahatsızlıklar saç dökülmelerine yol açabilmektedir.

TOP