FORGOT YOUR DETAILS?

CREATE ACCOUNT

Kirpik Döngüsü Nedir?

Toplumun dolgun, dalgalı kirpiklere olan takıntısı, kadınların cesur ve güzel bir görünüm elde etmek için maskaralara ve fırçalara yönelmeleri Eski Mısır’a kadar uzanır. Ancak pahalı güzellik bakımlarına kapılmadan veya kirpik dökülmesiyle ilgili kötü sonuçlara varmadan önce, bu küçük ama çok önemli özelliğin döngüsünü anlamak önemlidir.

Her insanın üst göz kapaklarında tipik olarak 150-200, alt göz kapaklarında ise 75-100 arasında doğal kirpik bulunur. Her insan kirpik uzunluğu, kalınlığı ve rengine göre farklılık gösterse de her birimiz üç aşamaya bölünebilen bir büyüme döngüsünden geçiyoruz: Anagen, Katagen ve Telogen.

Anajen Fazı (Aktif Büyüme)

Anajen evresi olarak adlandırılan ilk evrede kirpikler yaklaşık 30-45 gün boyunca aktif olarak uzar. Kirpiklerinizin yaklaşık %40’ı herhangi bir zamanda fazdadır. Her kirpik belirli bir uzunluğa kadar uzamaya devam edecek ve sonra duracaktır.

Katajen Aşaması (Geçiş Aşaması)

Kirpik döngüsünün ikinci aşaması, kirpiklerin istenilen uzunluğa ulaştığı ve büyümesinin durduğu ve folikülün küçüldüğü katajen aşamasıdır. Bu aşama 2-3 hafta sürer. Katajen sırasında bir kirpik dökülürse, bu aşama bitene kadar uzamaya başlamaz.

Telojen Aşaması (Dinlenme Aşaması)

Dinlenme/dökülme evresi, 3-4 ay süren telojen evresi olarak bilinir. Bu süre zarfında, kıl folikülünden yeni bir kıl büyümeye başlar ve sonunda eski kirpikleri dışarı iter. Bu, normal kirpik dökülmesi konusunda endişelenmenize gerek olmadığı anlamına gelir ve sadece yenilerine yer açar! Her bir kirpik döngüsünün kendi aşamasında olduğundan, her gün birkaç kirpik dökülmesi normaldir. Kirpiklerin tamamen değişmesi genellikle 4-8 hafta sürer.

Kirpikleri dipten uca sağlıklı tutmaya yardımcı olmak için şu uygulamaları yapmanızı öneririz:

*Makyajı her gün iyice çıkarın.

*Suya dayanıklı makyajdan kaçının.

*Günlük rutininize bir kirpik serumu ekleyin.

*Kirpikleri çekiştirmekten, çekmekten veya ovuşturmaktan kaçının.

TOP