FORGOT YOUR DETAILS?

CREATE ACCOUNT

Ginseng Nedir, Ne İşe Yarar?

Ginseng’in birçok faydası vardır ve eski çağlardan beri kullanılan tedavi edici ve önleyici terapilerden biridir. Çeşitli inançlarda kutsal olarak sınıflandırılan bu mucizevi bitki, geleneksel Çin edebiyatında “ölümsüzlüğün kökü” olarak adlandırılır. Peki sizce ginsengi bu kadar eşsiz ve hatta büyülü yapan nedir? Ginseng, Ivy ailesinde çok yıllık bir bitkidir. Bu bitkinin Latince adı “panax” olan “tamamen restore edilmiştir” ve esas olarak Doğu Asya’da yetişir. Bununla birlikte, iklim koşullarının uygun olduğu kuzey yarımkürenin farklı bölgelerinde de görülebilmektedir. Ginseng’in olgunlaşması ve hasat edilmesi dört ila on yıl sürer ve görünüşte zencefile benzer çünkü bir kök bitkidir. Ginseng bitkileri, büyüme bölgelerine göre üç kategoriye ayrılır: “Asya ginsengi”, “Amerikan ginsengi” ve “Sibirya ginsengi”. Ayrıca hasat zamanına göre “beyaz ginseng” ve “kırmızı ginseng” olarak da adlandırılabilir.

Ginseng, değerli içerikleri üzerinde çok güçlü bir etkiye sahiptir ve gıda ve kozmetik endüstrisinde en çok tercih edilen bileşenlerden biridir. Bitkinin bu kadar popüler olmasının en önemli nedeni, çok zengin bir antioksidan kaynağı olmasıdır. Eşsiz bileşenleri çok güçlü bir ginseng etkileri listesi sunsa da, insan vücudunun çeşitli bölümlerini değerlendirmek yanıltıcı olabilir. Ancak geleneksel formüllere ve çeşitli bilimsel araştırmalara dayanarak ginsengin farklı birçok kullanım alanı vardır.

Ginseng, antioksidanlar açısından zengin olduğu için toksik maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olabilir. Bu nedenle, ginsengin vücuttaki tüm sistemlerin işlevlerini geliştirdiğine inanılmaktadır. Bu özelliğinden dolayı doğal yaşlanma sürecini yavaşlattığı da bilinmektedir.

Ginsengdeki aktif bileşenlerin de zihinsel gücü artırdığına inanılıyor. Bu, son yıllarda Alzheimer gibi hastalıkları tedavi etmek için kullanılmış olması gerçeğinde önemli bir rol oynamaktadır. Sonuç olarak, ginseng kullanan kişiler genellikle düzenli ginseng tüketiminin yorgunluğu ve unutkanlığı azaltacağından söz ederler.

Ginseng, görünüşte zencefile benzer bir köksap bitkisidir ve kullanımda da benzerlikler gösterir. Bu nedenle ginseng bitkileri genellikle kullanılmaz ve bitkilerin kökleri farklı işlemlerden geçirilerek tüketilebilir. Bu bitki Asya’da yaygın olarak çay şeklinde tüketilmekle birlikte; çeşitli ürünlerde sıklıkla ginseng tozu, kapsüller veya kök ekstresi (ginseng özü) şeklinde de kullanılmaktadır. Bu nedenle “Ginseng nasıl yenir?” sorusunun cevabı ürün formatına göre değişmektedir.

TOP